Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej – 10.04.2022

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

3. Tradycją  naszego sanktuarium stało się organizowanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta w niedzielę palmową. Po dwuletniej przerwie, pragniemy znowu  w atmosferze szumu ulicy, rozświetlonej latarniami i reflektorami samochodów,  wyznać swoją wiarę w zbawczą Mękę Zbawiciela.  Serdecznie zapraszamy dzisiaj wszystkich na godz. 19:00 na drogę krzyżową ulicami naszego miasta. Droga Krzyżowa jest nabożeństwem upamiętniającym przejście Jezusa Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy z pretorium Piłata na Golgotę.

4. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

5. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji, tak zwanej  ciemnicy. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 23.00. Dzisiaj można uzyskać odpust zupełny: za pobożne odmówienie hymnu Przed tak wielkim sakramentem w czasie uroczystego wystawienia po Mszy św. wieczerzy Pańskiej; za nawiedzenie Najśw. Sakramentu przez pół godziny w celu adoracji.

6. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 15:00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 16:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Pana Jezusa  w grobie Pańskim potrwa do godz. 23:00. Ofiary składane z okazji adoracji   Krzyża w Wielki Piątek i Wielką Sobotę  są przeznaczone na utrzymanie miejsc kultu  w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 20:00. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego przed świętem Miłosierdzia.

7. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta.

8. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela.

9. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy celebracją Wigilii Paschalnej: poświęceniem ognia, paschału, wody chrzcielnej o godz. 19:00. Prosimy o przyniesienie świec. Jest to już świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Msza św. Wigilii Paschalnej  to najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Jest to już Msza św. rezurekcyjna. Msza św. zakończy się procesją rezurekcyjną wokół kościoła.

W niedzielę zmartwychwstania pańskiego Msze św. będą celebrowane o godz. 6:00; 7:15; 9:15; 11:00. Nie będzie Mszy św. wieczorowej o godz. 16:00.