NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 02.04.2023

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne .

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

3. Dzisiaj przypada 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.  Zapraszamy dzisiaj na godz. 19:00 na papieską Drogę krzyżową ulicami naszego miasta. Rozpoczęcie przy pomnikiem papieskim, a zakończenie w kościele parafialnym.

4. W Wielki Czwartek  celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa o godz. 18:00.  Po zakończeniu przeniesiemy procesyjnie  Pana Jezusa  do Ciemnicy.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Początek wielkopiątkowej liturgii w naszym kościele o godz. 16:00. Po zakończonej liturgii przeniesienie Pana Jezusa do grobu. Adoracji przy grobie pańskim do godz. 23:00. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Świętym Miłosierdzia. Droga Krzyżowa o godzinie 20:00.

6. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.  W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19:00. Prosimy o przyniesienie świec.

7. Spowiedź św. w naszym kościele codziennie od godz. 6:00 do 8:30 i od godz. 11:00 do 12:00, wieczorem od godz. 17:00. Spowiedzi nie będzie w czasie sprawowania liturgii Wielkiego Tygodnia.