Ogłoszenia duszpasterskie na XVI Niedzielę Zwykłą – 18.07.2021

1. Dziś przeżywamy Uroczystość odpustową Matki Bożej Szkaplerznej. W połowie lipca życie Kościoła koncentruje się – w perspektywie wiary -nie tylko na teologii odpoczynku wakacyjnego ale i na uczczeniu Maryi – z Jej darem szaty – szkaplerza – a przede wszystkim na zaproszeniu do wejścia na mistyczną Górę Karmel, do tego Bożego Ogrodu.

Dziewica Maryja, nasza Matka, Patronka i Siostra, jest z pewnością jednym z największych Bożych darów, którym – my karmelici  – chcemy dzielić się w Kościele – tak napisali obaj przełożeni generalni dwóch gałęzi Karmelu. Dzień 16 lipca jest największą uroczystością Karmelu, tych wszystkich którzy noszą szkaplerz św.. Przez stulecia pobożność i miłość do  Maryi koncentrowała się w brązowym karmelitańskim Szkaplerzu.

Szkaplerz karmelitański jest duchowym znakiem nabożeństwa maryjnego, polegającego na wewnętrznym oddaniu i poświęceniu się Niepokalanej Dziewicy.  Nosić szkaplerz święty – znaczy uznawać Maryję za duchową Matkę, Pośredniczkę, Opiekunkę . „Nosić suknię innej osoby oznacza przyznać się do niej, stać się podobnym do niej, przybrać jej kształt”.

Nosić zatem „szatę Maryi” tzn. przyznać się do bycia podobnym do Maryi w sposobie myślenia, wartościowania, działania i apostołowania.  Nosić szkaplerz Maryi znaczy być znakiem nadziei dla innych, obdarzać ludzi Zbawicielem jak Maryja i być solidarnym z pozbawionymi nadziei.

Suma odpustowa o godz. 11:00. Prosimy o asystę procesyjną, panie do feretronów, panów do niesienia baldachimu, służbę liturgiczną ołtarza, orkiestrę.

2. Za tydzień będziemy wspominać św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Pamiętajmy, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 22 VII – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom;
  • 23 VII – św. Brygida (1303-1373) patronka Europy;
  • 24 VII – św. Kinga (1234-1292), dziewica.