Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej – 28.03.2021

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.  

Zapraszamy dzisiaj na Drogę Krzyżową do naszej świątyni na godz. 19:00.

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne. Obejmuje liturgię Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

3. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy” będzie trwała do godziny 22:00.

4. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Liturgia Męki Pańskiej  rozpocznie się o godz. 15:00. Podczas adoracji Krzyża tylko celebrans, kapłan może dokonać aktu czci przez pocałunek. Pozostali adorują krzyż przez podejście i przyklęknięcie. W okresie epidemii zakazuje się adoracji Krzyża przez ucałowanie i dotykanie.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie pańskim do godz. 24:00.  Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 20:00.

Wielki Piątek Męki Pańskiej jest dniem pokuty i obowiązuje zachowanie postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Ponieważ w tym roku przypada pierwszy piątek miesiąca w Wielki Piątek, tak więc osoby odprawiające praktykę  dziewięciu pierwszych piątków, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki pańskiej i przyjąć komunii św. wynagradzającej nie przerywają jej i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.

5. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie.

6. Liturgię  Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy o godz. 19:00. Prosimy przynieść ze sobą świece, aby czynnie uczestniczyć w liturgii światła i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcja wokół kościoła po zakończeniu  Liturgii Paschalnej.   

W  Niedzielę Wielkanocną nie będzie Mszy św. o godz. 16:00.

7. W Wielkim Tygodniu spowiadamy od godz. 6:00 do 8:30; 11:00 – 12:00 i wieczorem od godz. 17:00.

Udział wiernych w Ceremoniach Wielkiego Tygodnia zgodnie z państwowymi rozporządzeniami sanitarnymi 1 osoba na 20 m2. Ponieważ rząd i episkopat gorąco o to apelują jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę osób do 28 w kościele w czasie Wielkiego Tygodnia do przewidzianych limitów. Prosimy o wyrozumiałość.